TJEDAN ZAGRLJAJA

Učenici i predmetni nastavnici Tehničke škole Županja fotografskim su se uradcima priključili Tjednu zagrljaja (od 21. do 27. veljače 2016. godine). Svojim su radom i aktivnošću podsjetili i na Međunarodni dan rijetkih bolesti, koji se u cijelom svijetu obilježava 29. veljače.

TJEDAN ZAGRLJAJA

Tehnička škola Županja, u okrilju budnoga nadzora i podrške ravnateljice, Luce Dandić, prof. te fotografa Barbare Živković, Filipa Baotića, Ive Malbašića i Mirsada Mahmutovića, priključila se osnovnoškolskim i srednjoškolskim ustanovama u Republici Hrvatskoj te drugim europskim zemljama u pokušaju prikupljanja više od 108 121 fotografija (koliko iznosi sadašnji svjetski rekord).

Oboljeli od rijetkih bolesti osobito su izolirani i ranjivi te isključeni iz društva koje ih ne razumije i stigmatizira. Nerazumijevanje, depresija, izolacija i anksioznost postaju dijelom njihovih života, a članovi njihovih obitelji postaju marginalizirane te psihološki, socijalno, kulturalno i ekonomski ranjive. U Republici Hrvatskoj više od 250 tisuća osoba boluje od neke rijetke bolesti – pokazali smo im barem jednim zagrljajem da suosjećamo s njihovim poteškoćama i razumijemo njihove tegobe i patnje.

Iskazivanje osjećaja grljenjem može smanjiti rizik od bolesti srca, ublažiti stres, poboljšati imunitet i ublažiti simptome depresije. Zagrljaji oslobađaju oksitocin, hormon koji prouzročuje osjećaj sigurnosti, a snižava razine kortizola, čime se smanjuje stres, tjeskoba i usamljenost.

Naši su fotografi kročili u prostor Škole - učioničke prostore i kabinetske prostore te zabilježili svoju privrženost i naklonost pažnji, razumijevanju, osmijehu i zagrljaju. Podsjetili su svoje prijatelje, predmetne nastavnike i školsko osoblje spram temeljnih ljudskih vrijednosti: tople i iskrene komunikacije, međusobnoga uvažavanja i poštivanja.

objavio: Nedjeljko Zobenica   datum: 11. 3. 2016.

« Srpanj 2017 »