Povijest škole

Odlukom o prestanku rada Srednjoškolskog centra „Vladimir Nazor“ u Županji od 9. svibnja 1991. i Sporazumom o razdruživanju koji je potpisan 23. lipnja 1992. iz dotadašnjeg  Srednjoškolskog centra „Vladimir Nazor“ nastaju 3 srednje škole,  a 26. lipnja 1992. donosi  se Odluka o osnivanju Tehničke škole Županja.

Počeci Škole bili su izuzetno teški, jer su u Hrvatskoj počela ratna zbivanja, pa se nastava odvijala pod općom opasnošću, s prekidima, u starim zgradama.

Zbog ratnih djelovanja u Vinkovcima, u Školu se privremeno upisuju i učenici iz vinkovačkih srednjih škola. U jesen  1992. godine učenici i profesori  izmještaju se u Senj, gdje se organizira nastava u senjskoj osnovnoj i srednjoj školi i do Božića završava I. polugodište. Zahvaljujući gostoprimstvu domaćina dobro se podnosi boravak daleko od kuće i najmilijih, koji su svakodnevno izloženi ratnim djelovanjima. Drugo polugodište završavamo u zgradi osnovne škole u Bošnjacima, a 1993./94. školsku godinu započinjemo  u novoj nedovršenoj zgradi na prvom katu,  gdje smo i danas.

U to vrijeme upisujemo dva zanimanja - elektrotehničar i strojarski tehničar. Razvojem računalne tehnike ukazuje se potreba za uvođenjem novog zanimanja  - računalni tehničar za strojarstvo, tražimo suglasnost od Ministarstva i 2004./2005. školske godine upisujemo prvu generaciju u zanimanje računalni tehničar za strojarstvo.

Novo zanimanje  iziskuje i opremu,  tako da se postupno sve bolje opremamo računalnom opremom i računalima podržanim strojevima.

Velik doprinos razvoju Škole dao je Ivan Živković, prof., koji je od osnivanja bio ravnatelj Škole. Kao ravnatelj bio je i  voditelj izgradnje školske športske dvorane  koju koriste sve tri srednje škole.

Uz život i razvoj  Tehničke škole Županja veže se ime profesora Radoslava Dazgića, koji nas je nažalost prerano napustio 2012. godine,  ali će ga zauvijek pamtiti i spominjati djelatnici i učenici koji su prošli kroz našu školu.

« Rujan 2022 »